Author Topic: Müüdid imetamisest  (Read 171 times)

Offline ProvvaS

 • Administrator
 • Newbie
 • *****
 • Posts: 15
  • View Profile
Müüdid imetamisest
« on: July 09, 2019, 12:01:46 pm »
Tekst on kirja pandud Ada Vahtriku, imetamisnõustaja poolt.

1. Liiga väikesed rinnad.
Rinna kuju sõltub rasvkoe hulgast, mis on vastavalt figuurile igal naisel erinev. Piimanäärmete hulk on kõigil naistel sama ja ei sõltu rinna suurusest, s.t füsioloogiliselt on kõik naised võrdsed.

2. Sissetõmbunud nibudega ei saa last imetada (Eksiarvamus) .
Nibu on lapsele ainult orientiiriks "õigest kohast" haaramiseks. Laps peab suhu saama võimalikult suure "suutäie" nibu ümbritsevast alast, et imemisega stimuleerida piimanäärmeid. Arusaadavalt on tal selgelt väljendunud nibuga rinnal kergem seda iseseisvalt leida. Kui Teil on probleeme nibudega, peate last rohkem aitama, eriti imetamise alguses. Piima tekkimise protsess ei sõltu nibude kujust. Pikaajalise imetamise tulemusena tõmbuvad nibud väljapoole ning Teie teisel lapsel on juba palju kergem!

3.Imetamine peabki olema valus. (Eksiarvamus)
Valu viitab valele imetamisvõttele, mis tuleb koheselt katkestada ja proovida veelkord. Tavaline on imetamise algusaegadel nibude hellus, mis on tingitud õrna piirkonna tugevast stimulatsioonist ning möödub mõne aja pärast. Kestev nibude valulikkus ( üle 5-6 päeva) vajab spetsialisti nõuannet. Valu rinnas viitab algavale rinnapõletikule ja vajab kohest reageerimist. Valu ei ole imetamisega kaasnev normaalne tunne!

4.Enne imetamist puhastada rinnanibu ja selle ümbrus. (Eksiarvamus)
Nibude ümbrus on alati puhas tänu spetsiaalse puhastava näärme tööle, mis asub selles piirkonnas. Liigne nibude puhastamine eemaldab kaitsekihi, milleta nahk muutub kuivaks ning tekitab eelsoodumust nibuvigastuste tekkeks.
Enne imetamist käte pesemine pole liiast. Üldhügieenist (hommikusest või õhtusest dušist) piisab, nibuümbruse seebitamine pole ka siis soovitatav.

5. Pärast imetamist tuleb piimajääk välja lüpsta ja rinnanibu puhastada. (Eksiarvamus)
Rinna igakordne tühjendamine pärast toitmist pole vajalik, sest laps reguleerib piima hulka, mis on hetkel talle vajalik, imemisega. Kui stimuleerite rinda lisaks lapsele, suureneb piima kogus ning järgmisel söögikorral ei jõua laps rinda tühjendada. Piima pidev ületoomine põhjustab rinnapõletikku ning kord lüpsma hakanud, peate põletiku vältimiseks tegema seda kogu aeg! Kuna imetava naise rind ei ole tegelikult kunagi täiesti tühi, satute suletud ringi ja peate tegema palju tarbetut tööd. Usaldage oma last - ta teab ise, kui palju piima talle hetkel vaja on. Ainus olukord, kus võiksite pisut piima välja lüpsta, on piimapaisu periood, kus piima on rinnas rohkem, kui vastsündinu ära jõuab süüa. Kui tunnete, et rinnad on kivikõvad ja pakitsevad valulikult, lüpske pisut piima välja kuni valu taandumiseni (nii vähe, kui võimalik). Paari nädala jooksul stabiliseerub piima hulk vastavalt lapse vajadustele.
Rinnanibu võiks iga kord pärast imetamist määrida kokku tilga rinnapiimaga ja lasta nad õhu käes kuivada - see on parim rinna kaitse.

6.Imetamine ei kaitse rasestumise eest. (Eksiarvamus)
Esimesel kuuel elukuul, kui laps saab ainult rinnapiima ( ka mitte vett) ja sööb ka öösiti, toimib imetamine küllalt hea rasestumisvastase meetodina, kui naise menstruatsioon ei ole veel taastunud. Ükski meetod (peale steriliseerimise) ei anna 100% kindlust ja kui soovite veelgi end kindlustada, kasutage ka kondoomi, eriti kui suguelu pole veel kuigi regulaarne.
Soovitav on hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamine edasi lükata ajale, mil teie laps sööb juba ka muud toitu peale rinnapiima, sest

* mõnikord vähendavad nad rinnapiima hulka
* rinnapiimaga saab ka laps väikese annuse hormoone.

7.Rinna lõikusi läbiteinud naised ei saa imetada. (Eksiarvamus)
Rinda korrigeerivate operatsioonide järgselt on lapse imetamine võimalik ja lapsele parim. Probleemiks nendel naistel võib mõnikord olla piima suhteline vähesus. Rinnapiima kvaliteet ei ole igal juhul häiritud.

8.Alkohol ja suitsetamine on absoluutselt keelatud. (Eksiarvamus)
Kui imetav ema ei suuda suitsetamisest loobuda, mis oleks lapsele parim lahendus, siis on soovitatav üle minna lahjale suitsumargile ja suitsetada nii harva, kui võimalik. Uuringud on näidanud, et ka suitsetavate emade lastele on rinnapiim parim lahendus, sest kõigele vaatamata suudab just rinnapiim vähendada suitsetamise kahjulikku mõju lapse tervisele. Ei tohi unustada, et ka passiivsel suitsetamisel on lapse tervisele sama halb mõju. Kui imiku kodus on suitsetajaid, püüdke teha nii, et seda ei tehtaks imiku toas ja magamistoas. Igal juhul on ka suitsetava ema lapsele rinnapiim parem pudelitoidust.
Alkohol, mis ema joob, jõuab ka rinnapiima ja pole loomulikult lapsele kasulik.
Vt Kohv, tee, alkohol, suitsetamine ja imetamine.

9.Imetav ema peab jooma väga palju (soovitav on iga päev juua vähemalt 3 klaasi piima). (Eksiarvamus)
Jooma peab ainult nii palju, kui on janu! Igal inimesel on individuaalsed vajadused, mõni ema tunneb pidevalt janu, mõne vedelikutarbimine jääb tema tavalisele tasemele. Täiesti kindlalt ei pea te endale sisse kallama mingit kindlat vedelikukogust. Jooge siis, kui tunnete janu ja sellest piisab! Ranged ettekirjutused võivad teid vaid eksitada ning häirida normaalset imetamise kulgu.

Joogiks on parim lihtsalt puhas vesi, kuid kui teile meeldib ravimtee ei tee see midagi halba. 1-2 tassi kohvi või teed võiksid jääda päeva esimesse poolde, sest neis sisalduv kofeiin võib mõjuda ka lapsele liigselt ergutavalt. Mahlade puhul kontrollige, kas ei teki reaktsiooni lapsel (lööve, gaasid).Välistada võiks apelsinimahla kui ühe suurema allergeeni. Lehmapiima viimasel ajal imetavatele emadele ei soovitata - kui teie lapsel ei ole laktoosi talumatust, asendage piim hapupiimatoodetega, mis on kergemini seeditavad.

10.Paljudel naistel piima ei jätku (minu emal ka ei olnud piisavalt rinnapiima).. (Eksiarvamus)
Uuringute andmetel võib nii öelda tegelikult ainult 2 % naistest. Tavaliselt on pigem probleeme ületootmisega (sagedased mastiidid). Enamuse halvasti juurdevõtvate laste probleem on selles, et nad ei saa ema rinnas olevat piima kätte! Kõige sagedamaks põhjuseks on vale imemisvõte, mis põhjustab lapse ebaefektiivse imemise ja ema nibulõhede tekke.

Suureks takistuseks lapsele võib olla ema stressiseisund, mis on põhjustatud ebakindlusest - kas ma saan hakkama, kas mul ikka jätkub piima? Heaks kindlustunde tõstjaks on kaasaegsed teadmised imetamise olemusest ja sellest, kuidas protsess toimib. Aitab ka teadmine, et rinnapiim on tõepooolest teie lapse parim toit ja te olete nõus ka ise selle nimel natuke tööd tegema. Pärilikkust ei saa kahjuks või õnneks arvestada, määrav on õige imemisvõte ja rinna pakkumine vastavalt nõudmisele. Probleemide ilmnemisel konsulteerige koheselt imetamise nõustajatega.

11.Imetav ema peab väga eriliselt toituma (sööma rohkem, et piima jätkuks). (Eksiarvamus)
Varasematel aegadel on rinnapiima hulga suurendamiseks soovitatud emadel süüa halvaad, pähkleid, juua teed koorega jms. Tänapäeval on nendest loobutud, sest on teada, et vägisi juurdesöömine suurendab vaid ema kaalu. Kõige tähtsam on süüa täisväärtuslikku ja tasakaalustatud toitu - s.t. vastavalt oma isule, eelistustele ja lapse käitumisele. Kui teil on tundlikuma seedimisega alla 6-kuune laps, kellel on kohe gaasid koos teiega, siis peate muidugi oma toitumist jälgima. Jätkuvalt on neid naisi, kes võivad probleemideta süüa kõike ilma piiranguteta, kuid on ka neid, kes peavad end rohkem kontrollima.
Alles väga kestev nälgimine hakkab mõjutama negatiivselt rinnapiima kvaliteeti. Loodus on teinud nii, et laps saab ka rasketes tingimustes kaitstud. Selleks, et ka ema tervis ei kannataks, tuleb muidugi mitmekülgselt toituda, kui aga mõnel päeval pole Teil isu, ei tee see kellelegi halba.

12.Pärast kolmandat kuud jäi piima väheks (sai otsa). Alates 4. elukuust peab lapsele midagi juurde andma, sest nii suurele lapsele rinnapiimast enam ei jätku.(Eksiarvamus)
Väga levinud eksiarvamus. Enamus naisi tunneb lapse esimestel kuudel (2-3-4 kuul) kuidas rinnad täituvad ja tihti pakitsevad piimast. Sageli toimub "lekkimist" juba lapsele mõeldes ja/või kuuldes lapse häält. Nüüd aga toimub järsk muutus. Rinnad muutuvad pehmeks. Seetõttu näib emale, et rinnapiima ei saa jätkuda kuigi laps hästi imeb. Muutus ema enesetundes on väga tuntav ja viib sõnadeni "Laps on juba suur ja nüüd mul vist piima enam ei jätku".

Kui olete ebakindel, kas laps saab kõhu täis, kontrollige tema pissimist. Kui laps võtab jätkuvalt juurde, rahunege ja jätkake imetamist vastavalt nõudmisele. Olete lihtsalt ületanud imetamise alguse staadiumi ja selline enesetunde muutus jääb püsima kuni imetamise lõpuni.
Ebakindlust võib lisada ka lapse nutma puhkemine rinnal ja rinnast keeldumine. Selline käitumine on põhjustatud hammaste tulekust. Õigemini tulevad hambad alles igemesse ja tegeliku hammaste tulekuni on aega ~3 kuud. Kolme-, neljakuune laps on tihti palju rahutum, kui paar kuud tagasi ja ta väljendab ennast kindlasti konkreetsemalt. Sellisel puhul proovige imetamist hämaras või lausa pimedas. Enamasti õnnestub imetamine uinumisel või kohe peale uinumist. Sageli õnnestub söötmine ka enne ärkamist.
Rinnapiima koostis muutub koos lapse kasvamisega nii, et ta saab just seda, mis antud ajal on vajalik (vaata ka Emapiima koostis.).

Tuginedes arvukatele uuringutele soovitavad WHO ja teised maailma terviseorganisatsioonid anda lapsele ainult rinnapiima 6 kuud ja jätkata imetamist kahel esimesel eluaastal, et tagada laste maksimaalselt hea tervis ning eriti arvestades imetamise positiivseid kaugmõjusid edaspidises elus. Näiteks 1996. a. väljendas Ameerika Lastearstide Akadeemia on positsiooni imetamise kohta järgmiste sõnadega: "Võrreldes pudelitoiduga on imetamisel sedavõrd arvukalt eeliseid, et Akadeemia soovitab imetada lapsi vähemalt 6-12 esimest elukuud. Rinnapiim on asendamatu rasvade, kolesterooli, valkude ja raua sisalduse poolest. Lisaks sellele on tõestatud rinnapiima tugev haiguste vastane toime."

13. 4-6 kuud pärast sünnitust on juuste väljalangemine halva toitumise/imetamise süü. (Eksiarvamus)
Juuste massiline väljalangemine võib olla väga nähtav ja häiriv, eriti, kui teil on pikad tumedad juuksed. On tõeliselt ehmatav korjata hommikul oma padja pealt või pärast dušši vanni põhjast peotäite kaupa juukseid. Juuste väljalangemine on naise organismi sagedane järelreaktsioon rasedusele ja sünnitusele. Pöörake tähelepanu mineraalainete ja vitamiinide osale oma toidus. Vajadusel võtke neid ravimpreparaatidena juurde. Kui olete väga häiritud, lõigake ajutiselt oma juuksed lühemaks. Varsti märkate, et on alanud vastupidine protsess ja leiate uusi juukseid kasvamas kas uue tukana või juuste lahu kohal, s.t juuste tihedus taastub ja mõnikord isegi paraneb!

14.Väljalüpsmine näitab täpselt, kui palju rinnas piima on. (Eksiarvamus)
Mehhaaniline rinna tühjendamine on hea selgeks õppida, sest siis võite vajadusel lühiajaliselt ära käia ka alla 6-kuuse lapse juurest. Kuid kontrolli teostamiseks põhimõttel: vaatame, kui palju mul piima on, ta ei sobi, sest väljalüpstav kogus sõltub väga paljudest teguritest, kaasa arvatud ema stressitase. Imik, kes imeb hästi, saab kätte palju rohkem piima, kui tema ema iial saaks välja lüpsta. Ka nende naiste hulgas, kes on kaua imetanud oma lapsi, on neid, kes väljalüpsmisel ei saa iialgi kätte üle mõnekümne grammi rinnapiima. Väljalüpstud piima hulk ei anna meile tõest vastust tegelikult olemasoleva piimakoguse kohta.

15.Igaks juhuks olgu värske keedetud vee pudel iga päev valmis - võib-olla ta siiski tahab juua. (Eksiarvamus)
Kuuma ilmaga vajab ka rinnalaps joomiseks vett. Põhineb vananenud arusaamadel aegadest, kui ei olnud veel piisavalt teadmisi rinnapiima tekkemehhanismide kohta. Tänapäeval ei ole mitte mingit kahtlust selles, et rinnapiima sisaldab piisavalt parimat vedelikku, mida imikule vaja. Kuuma ilmaga joob ema tõenäoliselt ka ise rohkem ja kui lapsele pakkuda sagedamini rinda, saab ta oma suurenenud vedelikuvajaduse täis. Tegelikult on küsimus selles, et tõelise vedelikuvaeguse rahuldamiseks tavaline vesi ei sobigi, sest imiku ebaküpses soolestikus imendub vaid kindla koostisega ( soolade sisaldusega) vedelik. Imikule on parimaks rinnapiim, kuid kui see ei ole võimalik ja lapsel on näiteks ohtlikult tugev kõhulahtisus, siis võib edukalt kasutada tavalise vee asemel riisikeeduvett või vähese soola ja suhkrusisaldusega keedetud vett, mille soolade sisaldus on sarnane hästiimenduvale rinnapiimale. Vedelik on imikule tõepoolest esmatähtis, seepärast ongi hea last imetada vähemalt esimesel eluaastal, et ka kriisiolukorras oleks käepärast võtta parim jook, toit ja ravim- rinnapiim!

16.Rinnapiimas pole piisavalt rauda. (Eksiarvamus)
Kui lapsel avastatakse liiga madal hemoglobiini sisaldus veres, võib selline väide tugevasti kõigutada teie usku imetamise headusesse. Rinnapiimale ei ole ju kirjutatud tema koostisaineid nagu pudelitoidu pakendile! Rinnapiim sisaldab alati lapsele vajalikul hulgal väga hästi imenduvat rauda. Viimane on üks olulisematest imetamise plussidest. Seetõttu ei vajagi rinnalaps kuni kuuenda elukuuni lisatoitu. Rinnapiima asendajad sisaldavad palju rauda, kuid see on hädavajalik, et kindlustada piisav raua omastamine ebaküpses soolestikus. Selline "topelt ei kärise" tegutsemine on tingitud faktist, et tootjad arvestatavad rinnapiima asendajatesse lisatud raua halva imendumisega, seetõttu enamus sellest lihtsalt väljub lapse organismist.

17.Imetamine on väga kurnav tegevus. Lihtsam on toita last pudeliga, kui imetada.(Eksiarvamus)
Sellepärast enamus naisi oma lapsi ju imetabki, et see on nii mugav! Imetada saab kõikjal ja igal ajal, nii saate peaaegu kõikjal käia koos. Sõltub sellest, kuidas te suhtute imetamisesse ja lapse vajaduse rahuldamise vajadusse. Kui olete nõus, et lapse sünd muudabki teie senist elustiili ja te pakute oma lapsele tema elu alguses maksimaalset toetust harjumiseks ja siin maailmas elamiseks, ei suhtu te ka normaalsetel väsimuse hetkedel imetamisesse kui karistusse. Sellisel juhul leiate plusse sellest, et rinnapiim on alati lapse jaoks olemas õiges koguses, kvaliteedis ja ei vaja mitte mingit eraldi eeltööd. See vabastab teid lisasekeldustest, mida toob pudelitoidu valmistamine ja pudelite puhtuse tagamine. Kui lapsele parim toit on tasuta, pole ju kuigi arukas peale maksta!

18.Pole võimalik tegelikult teada saada, kas teie rinnas on lapsele piisav piima kogus. (Eksiarvamus)
Väljaimetud rinnapiima kogust on tõepoolest raske täpselt mõõta. Seda, kas laps sai piisava koguse, on õnneks võimalik teada saada tema ööpäeva jooksul täispissitud mähkmeid kokku lugedes ja individuaalse positiivse kaaluiibe järgi.3-6 ühekordset ja 6-8 marlimähet annavad teile piisava kinnituse selle kohta, et lapsel on kõht täis.

19.Rinnapiima asendajad on sama head, kui rinnapiim. Kaasaegne pudelitoit on rinnapiimast parem, sest ta on kontrollitud / sisaldab kõike vajalikku.(Eksiarvamus)
Tänapäeval peab igal piimasegu pakil olema kiri, mis kinnitab, et igale lapsele on parimaks toiduks rinnapiim. Seda ei saa tänaseks enam keegi eitada, et üheski tehistoidus ei saa olla kaitsekehi, hormoone, ensüüme ega elusrakke. Valgud ja rasvad on erineva koostisega. Rinnapiima koostis muutub koos lapse kasvamisega, on igal naisel pisut erinev ja sobib seetõttu ideaalselt just teie lapsele. Asendajad välistavad individuaalsuse ja "keskmist" inimest ei ole olemas. Rinnapiima asendajad sisaldavad palju rohkem alumiiniumi, mangaani, kaadmiumi ja rauda kui rinnapiim ja see võib liigselt koormata lapse kujunevat seedesüsteemi ja neerusid. (vt art Emapiima koostis.)

20.Ema haiguse ajal peab imetamise lõpetama. (Eksiarvamus)
Igale haigestumisele eelneb lühem või pikem peiteaeg ja tõenäoliselt nakatuvad korraga nii ema kui laps. Parim viis lapse haigestumise ennetamiseks on see, kui haigestunud ema jätkab kindlasti imetamist. Nii saab laps kätte ema kehas toodetud just selle nakkuse vastased antikehad. Viimased hoiavad ära lapse haigestumise või kergendavad haiguse kulgu. Imetamine on eriti vajalik siis, kui emal on rinnapõletik.

21.Imetamine tuleb katkestada, kui lapsel on kõhulahtisus või oksendamine. (Eksiarvamus)
Imiku parim kaitse nakkuste vastu on rinnapiim. Samuti saate sagedama imetamisega ära hoida lapsele ohtliku vedelikukao. Kui haigestunud laps loobub muust toidust, ei ole see ohtlik, jätkake imetamist ja tervemaks saades taastub lapse huvi ka muu toidu vastu.

22.Imetamine on keelatud ravimite võtmise ajal. (Eksiarvamus)
Öelge alati arstile, et te imetate ja ta saab teile kirjutada välja ravimid, mis ei ole lapsele ohtlikud. Ainult väga üksikud ravimid ei sobi koos imetamisega. (vt artikkel Emapiim ja ravimid.)

23.Laps peab olema mõlemal rinnal 20 (või 10, 15, 7, 6) minutit igal söögikorral (Eksiarvamus)
Kõik lapsed on erinevad ja seda on näha ka imemisest. Aktiivne hästiimev laps võib olla rinnal vaevalt 5-10 minutit ja saab suurepäraselt kõhu täis ."Mõnuleja" ei ole iial valmis lõpetama enne 30-45 minutit. Tähtis ei ole aeg vaid jälgimine, et imetamise võte oleks õige. See kindlustab efektiivse imemise ja vajaliku piimahulga. Kui laps ei ole nõus kauem rinnal olema, vajutage pisut rinnale, et hoida piimavoolu pisut tagasi. Nii aitate kiiresti imeval lapsel rahuldada lisaks näljale ka imemisvajadust.

24.Enneaegsed peaksid alguses sööma pudelist, sest nad ei jõua veel rinda imeda (Eksiarvamus)
Eriti väikese enneaegselt sündinud imemisvõtet ei tohi häirida pudeliga. Enne täielikku üleminekut rinnale peab last toitma kas sondiga või teisi abivahendeid kasutades, mis ei õpeta teda valesti imema. ( vt. Enneaegse lapse imetamine, Rinnapiima eelised enneaegsetele lastele)

25.Ülahuulelõhega sündinud lapsi imetada ei saa. (Eksiarvamus)
Lapse valmisolek imemiseks ei ole alati seoses tema füüsilise omapäraga. Kui te annate oma lapsele võimaluse õppimiseks, leiate, et ta saab hakkama sama hästi, kui teised lapsed. Õppimisaega läheb teil alguses vaja küll tõenäoliselt rohkem.

26.Ka rinnalaps vajab enne 6 kuud kindlasti lisatoitu (piimatooteid). (Eksiarvamus)
Rinnalaps ei vaja lisatoitu enne teist poolaastat. Süsivesikud on esimene toitaine, mida lapsele pakkuma hakkame. Lehmapiimatooteid ei vaja rinnalaps kuni 12 kuuni.
Kui soovite alustada muude piimatoodetega enne 12 kuud, alustage ettevaatlikult hapupiimatoodetest. Enamus rinnalapsi ei taha rinnapiimaasendajat ja selleks puudub ka vajadus. Õpetage ta jooma tassist (alates 8.kuust) ja te ei peagi lutipudeli-faasi läbima. Kogu valgu võiks laps saada kuni 1.aastani rinnapiimast.

AA 02.2011
MM 01.2014
KD 05.2018

Share on Facebook Share on Twitter


Offline minajakakuke

 • Jr. Member
 • **
 • Posts: 57
 • Tere tulemast meie sekka!
  • View Profile
Re: Müüdid imetamisest
« Reply #1 on: August 27, 2019, 02:24:36 pm »
Mul ämmaemand nimetas imetamismüüdiks seda ka, et rasedana justkui ei tohiks suuremale lapsele enam rinda anda, kuna tekitab emaka kokkutõmbeid. Õnneks aina enam allikaid on tänapäeval selle uuendusliku seisukoha üle võtnud.
Vastunäidustused ikka väga üksikutel juhtudel.

Offline Shadowfax

 • Jr. Member
 • **
 • Posts: 59
  • View Profile
Re: Müüdid imetamisest
« Reply #2 on: September 21, 2019, 11:17:30 am »
Rasedana imetamine eritab jah samu hormoone, mis seksi ajalgi tekivad. Seega on imetamine mittesoovituslik ainult siis, kui on riskirasedus ja arst on keelanud teil vahekorda astuda.